O FESTIVALU HISTORIE MÉDIA ARCHIV KE STAŽENÍ


 

 
 

Festival MINITEATRO má v Havířově dlouholetou tradici. Jeho první ročník se konal v roce 1991 a založil jej herec, divadelník a principál havířovského profesionálního Divadla Kruh Jiří Tibitanzl, jehož divadelní snahy cílily na dětského diváka.

V prvopočátku se jednalo pouze o přehlídku her z repertoáru Divadla Kruh. Postupně se festival rozrůstal o další divadla a tituly z různých koutů republiky. Stal se tak později celorepublikovou přehlídkou  divadel hrajících pro děti.

Cílem je vzdělávat a vychovávat kvalitní původní divadelní tvorbou ty nejmenší posluchače a pěstovat v nich kulturní hodnoty.

Těsně před začátkem 15. ročníku (v roce 2006) nás Jiří Tibitanzl uprostřed práce náhle a nečekaně opustil. Byl to nelehký úkol navázat na práci, kterou léta vedl. Na jeho počest jsme od roku 2007 změnili název na MINITEATRO Jiřího Tibitanzla a založili spolek MINITEATRO, který sdružuje všechny spolupracovníky a přátelé Jirky Tibitanzla.

Bylo štěstí, že měl Jiří Tibitanzl v souboru ženu, která se divadlu také upsala srdcem i duší a dělá to s obrovskou láskou - tou ženou je jeho dlouholetá kolegyně paní Zuzana Vašková, která ještě dlouho po jeho smrti festival moderovala.  

Od roku 2007 vede festival loutkář David Velčovský, který se podobně jako Jiří Tibitanzl, věnuje divadlu pro děti.

 

JIŘÍ TIBITANZL
17. 3. 1938 - 6. 3. 2006

 


Narozen v Českých Budějovicích*. Zpočátku chtěl studovat gymnázium, ale v padesátých letech ho z něj tehdejší „mocipáni“ vyhodili. Uchvátilo ho ochotnické divadlo, následovala průmyslovka
a první vydařenější vystoupení – Kat a blázen V+W a znovu se to nezamlouvalo a opět ho vyhodili.

Měl štěstí, že ředitel školy byl naprosto chápavý a poradil mu, ať zajede za Werichem, který měl nedaleko chalupu, a poprosí ho, jestli by to nějak neurovnal.

Udělal to a nejenže se z nich stali přátelé, ale navíc ten vyhazov nějak zastavil. Od té doby začal s přáteli ze školy za Werichem jezdit častěji. V prosinci roku 1989 vzniká sdružení Werichovi a Jiří Tibitanzl se stává bydelníkem shluku v Havířově, kde mu zůstal věrný.

Protože se díky režimu nemohl dostat na filmovou školu, dokončil průmyslovku a alespoň s kamarády, kteří ji studovali a neměli tak černý profil, začal natáčet krátké studijní filmy. Jeden z nich se dostal až do Francie, ze které přišlo pozvání k návštěvě od samotného Marcela Marcelu – krále pantomimy. Jenže. Když žádal o povolení jet, na ministerstvu se mu vysmáli. Kupodivu i tam se na něho usmálo štěstí. Zakládalo se zrovna vojenské estrádní divadlo a on se k němu dostal! Od umění se tak příliš nevzdálil. Sny na další uměleckou dráhu po vojně však vzaly za své celkem rychle.

Přistěhováním do Ostravy se jeho osudem stal Důl Hlubina, zpočátku zejména jeho podzemní části. V roce 1965 založil soubor „Větrník“ spolu s Jaroslavem Čejkou, který se později stal členem ND a kde zkoušel syntetickou formu představení. V té době dokonce získal Cenu města Ostravy a s ní a přímluvou jednoho ze známých ostravských mistrů dokonce získat první vlastní byt.

Při výběru se mu zamlouval Havířov, který se mu líbil a tak se brzy stěhoval právě tam. Už v té době začínal s pantomimou pro děti, ale hlavní činnost vyvíjel pořád v Ostravě ( Divadlo „Větrník“ později Ostravská pantomima) .

V roce 1969 a 1970 pracoval na turné po Itálii, Rakousku a Německu. Po roce 1973 zaniká divadlo „Větrník“ a později zakládá divadélko KRUH, které cestuje po tehdejším Československu. Tehdy také začal hrát pro nejmenší publikum a pokračoval až do dnes. A právě základy pantomimy mu moc pomohly.

S divadélkem KRUH těšil dětské diváky po celé republice. Účinkoval v televizi. Literárně pracoval pro Čs. Rozhlas v Ostravě a také spolupracoval s DILIÍ.  Byl také v kontaktu s německými a polskými divadly, které měli na repertoáru pantomimu.

Během let se zúčastňoval různých festivalů a burz pro pořadatele a tak ho napadlo, že zkusí něco podobného v Havířově – burzu pro místní pořadatele. Ze záměru nakonec vzešlo a tak se zrodil festival pro děti MINITEATRO. Nultý ročník byl však jen přehlídkou her, které mělo divadlo Kruh na repertoáru a hned následující rok ( rok 1992) již na festivalu hostovala divadla pro děti z různých koutů republiky a nejen z české republiky.
 

 

Zajímavosti:

-  v posledních letech účinkoval ve filmu Davida Vignera – Město zeleně

-  byl členem kulturní komise města Havířova.

- držitel ocenění OSOBNOST KULTURY 2001, které mu udělilo Statutární město Havířov

 

PROGRAM

Slavnostní zahájení proběhne 7. dubna od 15.00 hodin
v loutkovém sále KD P. Bezruče

 

Neděle

7. dubna 15.00 hod.

STRAŠFUŇÁKOVO
(VY)LÉČENÍ

Divadlo Loutkový svět,
Ostrava

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Pondělí

8. dubna 16.00 hod.

VELIKONOČNÍ POHÁDKA
Divadýlko Mrak,
Havlíčkův Brod

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Úterý

9. dubna 16.00 hod.

O ZATOULANÉ PÍSNIČCE
Divadýlko Matýsek,
Rynoltice

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Středa

10. dubna 16.00 hod.

O PRINCEZNĚ ROZMAŘILCE
Kašpárkův svět,
Opava

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Čtvrtek

11. dubna 16.00 hod.

FIMFÁRUM
Hudebně - divadelní skupina Rybníkáři, České Budějovice

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Pátek

12. dubna 16.00 hod.

ČERVENÁ SUKÝNKA, ČERVENÁ KARKULKA
Divadlo dětského diváka, Přerov

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Sobota

13. dubna 15.00 hod.

STRAŠFUŇÁKŮV CIRKUS
Divadlo Loutkový svět,
Ostrava

Určeno
pro děti:
4 - 100

65 Kč

       

Slavnostní ukončení proběhne 13. dubna po představení

       


DOPROVODNÝ PROGRAM


Před a po představení na vás bude čekat
"Vodnická kapela"
Rybníkáři z Českých Budějovic

a výtvarnice Jiřina Boková, která ukáže zdobení kraslic

 

       


MEDIÁLNÍ PARTNER FESTIVALU

 

 

(RE)DESIGN: PUPPTHER (c) , poslední aktualizace 18. 3. 2019 v 23:00